Czujniki wykrywające wodę

Czujniki wykrywające wyciek wody stanowią o skuteczności systemu. Ich właściwa instalacja zapewni ochronę przed zalaniem!

Czujniki wykrywające wodę

Czujniki wykrywające wodę i ich właściwe rozmieszczenie stanowią o skuteczności systemu.


Zalecamy budowę systemów składających się z jednego zaworu i 1-6 czujników. Istnieje jednak możliwość tworzenia znacznie bardziej rozbudowanych systemów.

Miejsce instalacji

Czujniki należy montować w miejscach szczególnie narażonych na wycieki i zalania. Przykładowymi miejscami instalacji są:

  • kratki odpływowe- ponieważ powinno być to miejsce najniżej położone, do którego prowadzą spady
  • urządzeniami z podłączoną wodą- ewentualne awarie mogą mieć miejsce zarówno w samym urządzeniu, jak również na przewodach (weze, rury, połączenia gwintowane lub zgrzewne). Przykładami takich urządzeń są: pralki, zmywarki, bojlery itp.
  • zbiorniki – np. wanny, umywalki aby zabezpieczyć pomieszczenie przed przelaniem wodyNie zalecamy instalacji czujników w miejscach narażonych na zachlapanie.


W przypadku nieumyślnego zalania czujnika należy usunąć go z wody i wytrzeć (lub odłączyć od elektroniki) a następnie ręcznie odkręcić wodę na automatycznym zaworze.

Budowa czujnika

Przewody pomiędzy czujnikiem a elektroniką sterującą nie powinny przekraczać 100 metrów.


Przewody są elastyczne co umożliwia ich właściwe ułożenie. Możliwe jest ukrycie przewodów pod glazurą, płytami, w fugach itp. W przypadku przykrycia przewodów (braku dostępu), należy zwrócić szczególną uwagę na właściwe ich położenie (nieuszkodzenie izolacji przewodu).


Czujniki są zaprojektowane do współpracy tylko i wyłącznie dla systemu „Przeciw Zalaniu” firmy GFM Project. Aby zapewnić właściwy komfort i niezawodność systemu, czujniki sprzedawane są jedynie w zestawach wraz z elektroniką sterującą oraz automatycznymi zaworami odcinającymi wodę.

komentuj, wypowiedz się!

komentarzy